Ayva Tatlısı Tarifi

ayva tatlısı tarifi
ayva tatlısı tarifi

Ayva tatlısı tarifi, en kolay yapılan tatlı tariflerinden sadece biri. Biz burda ayva tatlısı tarifi ‘ni sade olarak verdik. Eğer siz renkli ayva tatlısı yapmak isterseniz, aktardan kırmızı gıda boyası alıp, kaynama suyunu katarak pişirebilirsiniz. Böylece hem daha güzel görünür, hemde kırmızı ayva, beyaz kaymak ile daha iyi bir sunum yakalayabilirsiniz. Ayva tatlısı yaparken sakın ayva çekirdelerini atmayın, zira tatlıya tadını veren ayva çekirdeğidir.

Ayva tatlısı malzemeleri

  • 6 adet ayva
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 6 su bardağı su
  • 100 gram kaymak

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Tarifi için öncelikle ayvaları iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Ardından ortadan ikiye boylamasına kesin.

ayva tatlısı
ayva tatlısı

Ayvaların çekirdek yataklarını dikkatlice çıkarın ve çekirdeklerini kenara ayırıp, çekirdek yataklarını atın. Ayvaları çekirdek yatakları yukarı bakacak şekilde tencereye dizin. Ayva yataklarına şeker doldurun. Ardından tencereye ayvaları örtecek şekilde su koyun ve çekirdeklerini de ilave edin, kısık ateşte 1 saat kadar pişirin.

ayva tatlısı tarifi
ayva tatlısı tarifi

1 saat sonra ayvalar pişince ocaktan alın ve servis tabaklarına ayvaları sıralayıp, ortalarına kaymak koyun ve servis edin. Ayva Tatlısı Tarifi hazır. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir