Oktay Usta Yemek Tarifleri | Dilber Dudağı Tarifi

Dilber Dudağı Tarifi

Dilber dudağı tarifi, bayram tatlıları arasında en çok tercih edilen tarifler arasında yer alıyor. Dilber dudağı tarifi ‘nde iç malzeme olarak tane tane yani öğütülmemiş antep fıstığı koyabilirsiniz. Üzerine de toz halinde antep fıstığı serpebilirsiniz. Dilerseniz iç malzeme olarak ceviz kullanıp, üzerine toz antep fıstığı dökebilirsiniz.

Dilber dudağı tarifi malzemeleri

Üzerine dökmek için

Açmak için 200 gram nişasta

İç malzeme olarak yeteri kadar antep fıstığı

Şerbet malzemeleri

Dilber dudağı tarifi

Öncelikle şerbeti hazırlıyoruz. Bir tencereye su ve şekeri koyup, kaynatıp içine limon suyunu sıkıyoruz ve 2 dakika daha kaynatıp, şerbeti ocaktan alıp, soğumaya bırakıyoruz.

Ardından dilber dudağı hamurunu hazırlamaya başlıyoruz. Hamur malzemelerini geniş bir yoğurma kabına alıyoruz ve iyice yoğuruyoruz. Yumuşak kıvamda bir hamur elde edince üzerine temiz bir havlu örtüp yarım saat bekletiyoruz. Yarım saat sonra hamuru 20 parçaya bölüyoruz. Her bir hamur parçasını üzerine nişasta dökerek tabak büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız bezeleri 10’ar 10’ar üst üste koyuyoruz ve tekrar oklava ile açıyoruz. Ardından su bardağının ağzı ile yuvarlaklar kesiyoruz. Hazır olan yuvarlak parçaların içine bir miktar antep fıstığı koyuyoruz ve poğaça gibi kapatıyoruz.

Hazır olan dilber dudağı tatlısını fırın tepsisine diziyoruz ve üzerine tereyağını eritip gezdirerek döküyoruz. Fırını 175 dereceye ayarlıyoruz ve 5 dakika ısıtıp tatlıyı fırına sürüyoruz. Dilber dudağı tatlısı iyice kızarıp pişince fırından çıkarıyoruz ve üzerine soğumuş olan şerbeti gezdirerek döküyoruz. Şerbeti iyice çektikten sonra servis edeceğimiz zaman toz halinde antep fıstığı dökerek ikram ediyoruz. Dilber Dudağı Tarifi hazır. Afiyet olsun.

Tarifi paylasShare on Facebook15Pin on Pinterest0Share on Google+1Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Kategori : Tatlı Tarifleri | Bu tarife Yorum Yazın

Etiket : , , , , , , , , ,

Yorum Yazma Bölümü
Dilber Dudağı Tarifi

lightboxyemek