Kuzu Tandır Tarifi

oktay usta yemek tarifleri
oktay usta yemek tarifleri

Kuzu Tandır Tarifi – 200 dakika – 12 kişilik

Oktay Usta Yemek Tarifleri olarak bugün sizlere Kuzu Tandır Tarifi ‘ni anlatacağız. Yılbaşı yemekleri arasında da yer alan kuzu tandır tarifi, yapılışı biraz uzun ama tadı buna değiyor.

Kuzu tandır malzemeleri

  • 2 tane kuzu kol
  • 120 gram tereyağı
  • 10 tane arpacık soğanı
  • 2 tane defne yaprağı
  • Tane karabiber, tuz

Kuzu Tandır Tarifi

Kuzu Tandır Tarifi için geniş bir tavada tereyağının yarısını eritin ve kuzu kolun bir tanesini arkalı önlü hafif kızartın. Diğer kuzu kol için de kalan tereyağı ile aynı işlemi uygulayın. 6 kişilik kuzu tandır yeterli ise malzemelerin yarısını kullanabilirsiniz. Kuzu tandır yapılışının devamını tek kuzu kol yapıyormuş gibi anlatacağım. Eğer siz 2 tane kuzu kol kullanacaksanız, iki ayrı tencerede aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Hafif kızarttığınız kuzu kolu tencereye alın. Arpacık soğanları, defne yaprağını, karabiber ve tuzu ekleyin. Malzemelerin üzerini yaklaşık 2-3 parmak geçecek kadar su ekleyip, kısık ateşte 160 dakika civarı, etleri ara ara kontrol ederek iyice yumuşayana kadar pişirin. Piştikten sonra malzemeleri tencereden alın ve fırın kabına aktarın. Üzerini folyo ile örtün. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 30 dakika kadar pişirin. Kuzu Tandır Tarifi hazır. Sıcak servis yapmayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir