Lokma Tarifi

Lokma Tarifi – 8 kişilik

Oktay Usta Yemek Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere tatlı tariflerinden Lokma Tarifi ‘ni anlatacağız.

Lokma malzemeleri

Lokma Tarifi

Unu bir tencereye eleyin. Ortasını açıp mayayı koyun ve ılık suyla mayayı ezin. Üzerini unla kapatın. Sıcak bir yerde dinlendirin. Unun üzeri çatlayınca, ılık su koyarak ele karıştırarak ve çarparak boza kıvamında bir hamur yapın. Üzerine 100 gram erimiş tereyağını koyup yine elle çarpıp yağı yedirin. Hamurun üzerini örtüp ılık bir yerde mayalandırmaya bırakın. Hamur kabarınca hamuru avuç arasına alıp sıkın. Avucunuzun üzerindeki hamuru ıslak kaşıkla alıp kızdırılmış zeytinyağına atın. Sertleşinceye kadar dokunmadan sonra kevgirle karıştırarak pembe renkte kızartın. Sıcakken soğuk şuruba atın. Surupta dibe çökenleri kevgirle alıp servis tabağına koyun. Üzerini yeşil fıstıkla süsleyip servis yapın. Lokma Tarifi hazır. Afiyet olsun.

Lokma Tarifi şurubu hazırlamak için;

Şekeri bir tencereye koyun. Üzerine 4 parmak geçecek kadar su koyup kaynatın. Kaynayınca içine yarım limon sıkıp kabuğu ile içine atın. Şekerin kıvamı gelince ateşten alın.

3 Yorum

  • merve diyor ki:

    Bende deneyecegim güzel görünüyor.

  • Suzan Tokol diyor ki:

    Ben genellikle şerbetsiz yaparım. Lokmayı dökerken simit şekli verip, bir köşesini susama batırarak kızartma tavasına koyarım. Sabah kahvaltılarında ya da akşam üstü 5 çaylarında peynir zeytin eşliğinde çok güzel olur.

  • nur diyor ki:

    lokmalarin serbetsiz olanlarida varmidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir