Oktay Usta Yemek Tarifleri | Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi – 6 kişilik – 35 dakika

Oktay Usta Yemek Tarifleri olarak sizlere daha çok reçel tarifi eklememiz gerektiğini düşündük ve bu sıralar reçellere ağırlık vermeye karar verdik. Portakal reçeli tarifi ile reçellere başlıyoruz.

Portakal reçeli tarifi malzemeleri

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi için portakalların kabuklarını bıçakla çizip yarım saat suda bekletin.

Portakalları kabuğuyla küp küp doğrayın. 250 gram şekerle karıştırıp sulanması için yarım saat bekletin. Yarım saat geçtikten sonra portakalları tencereye alıp kalan şekeri de ilave edin. Kapağı kapalı olarak 1 saat pişirin. Portakal reçelini pişirdikten sonra kapağı kapalı olarak 1 gün bekletin. Beklettikten sonra ocağa koyup 1 taşım daha kaynatın. Limon suyunu ekleyip tencereyi ateş üzerinden alın.

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi

Reçel soğuduktan sonra kavanoza aktarın. Kapağını kapatıp ters çevirin. Güneş görmeyen bir yerde portakal reçelini 10 gün dinlendirin. Kapağı kapalı olarak muhafaza edin. Portakal Reçeli Tarifi hazır. Afiyet olsun.

Tarifi paylasShare on Facebook10Pin on Pinterest0Share on Google+2Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Kategori : Kahvaltı Tarifleri | Bu tarife 1 Yorum

Etiket : , , , , , , , ,

“Portakal Reçeli Tarifi” için 1 yorum var

  1. Nur yazmış. 18 Kasım 2012 09:53

    Portakal reçeli yapmak için öncelikle “yafa” cinsi tercih edilmeli ve acı tat olmaması için de kabuğu; ya rendenin ince tarafı ile çok bastırmadan rendelenmeli veya bıçakla yine çok ince olarak alınmalı ve tercihen su içinde bırakılarak (hatta 1-2 kere suyu değiştirilerek) acısının çıktığı su dökülerek yukarıdaki gibi işleme devam edilmelidir. Yoksa reçelde ayrıca bir acılık söz konusu ki bu ağızda hoş bir tat bırakmıyor!

Yorum Yazma Bölümü
Portakal Reçeli Tarifi Portakal Reçeli Tarifi

lightboxyemek