Portakal Reçeli Tarifi

portakal reçeli
portakal reçeli

Portakal Reçeli Tarifi – 6 kişilik – 35 dakika

Oktay Usta Yemek Tarifleri olarak sizlere daha çok reçel tarifi eklememiz gerektiğini düşündük ve bu sıralar reçellere ağırlık vermeye karar verdik. Portakal reçeli tarifi ile reçellere başlıyoruz.

Portakal reçeli malzemeleri

  • 1 kilogram portakal
  • 1250 gram toz şeker
  • 1 limonun suyu

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi için portakalların kabuklarını bıçakla çizip yarım saat suda bekletin.

Portakalları kabuğuyla küp küp doğrayın. 250 gram şekerle karıştırıp sulanması için yarım saat bekletin. Yarım saat geçtikten sonra portakalları tencereye alıp kalan şekeri de ilave edin. Kapağı kapalı olarak 1 saat pişirin. Portakal reçelini pişirdikten sonra kapağı kapalı olarak 1 gün bekletin. Beklettikten sonra ocağa koyup 1 taşım daha kaynatın. Limon suyunu ekleyip tencereyi ateş üzerinden alın.

Portakal Reçeli Tarifi
Portakal Reçeli Tarifi

Reçel soğuduktan sonra kavanoza aktarın. Kapağını kapatıp ters çevirin. Güneş görmeyen bir yerde portakal reçelini 10 gün dinlendirin. Kapağı kapalı olarak muhafaza edin. Portakal Reçeli Tarifi hazır. Afiyet olsun.

1 Yorum

  • Portakal reçeli yapmak için öncelikle “yafa” cinsi tercih edilmeli ve acı tat olmaması için de kabuğu; ya rendenin ince tarafı ile çok bastırmadan rendelenmeli veya bıçakla yine çok ince olarak alınmalı ve tercihen su içinde bırakılarak (hatta 1-2 kere suyu değiştirilerek) acısının çıktığı su dökülerek yukarıdaki gibi işleme devam edilmelidir. Yoksa reçelde ayrıca bir acılık söz konusu ki bu ağızda hoş bir tat bırakmıyor!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir