Oktay Usta Yemek Tarifleri | Simit Tarifi

Simit Tarifi

Evinizde Simit Tarifi ile kendi yaptığınız simidi ikram etmek isterseniz, sizlere kendi simit tarifi ‘mizi hazırladık. Genelde yaş maya kullanılarak simidi, biz kuru maya kullanarak yapıyoruz. Görünüş olarak gayet güzel, tadı da dışını buladığımız pekmez sayesinde gayet nefis olan bu simit tarifini hiç zorlanmadan yapabilirsiniz.

Simit tarifi malzemeleri

Üzeri için

Simit Tarifi

Simit Tarifi için önce unu bir kabın içine eliyoruz ve ortasını açıp kuru mayayı döküyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Ardından zeytinyağını mayanın üzerine döküyoruz. Ilık suyu yavaş yavaş ekleyerek simit hamurunu yoğurmaya başlıyoruz. Elde ettiğimiz simit hamuru kulak memesinden biraz daha sert oluyor. Simit hamurumuzu 12 parçaya bölüyoruz ve böylece 12 adet simidin hamuru hazır hale geliyor.

simit tarifi

simit tarifi

1 parça hamuru alıyoruz yine onu da ikiye bölüp, ikisini de ince uzun bir şekilde elimizle yuvarlayarak kalem şekline getiriyoruz. Ardından iki ince uzun hamuru birbirine dolayarak sarıyoruz. Son olarak da iki uçlarını birleştirip simit şeklini veriyoruz. Böylece 1 adet simidimiz hazır oluyor.

Bir tepsinin içine bolca susam döküyoruz. Kalan 11 simit hamurunu da aynı şekilde yaptıktan sonra, geniş bir kasenin içine bir bardak pekmez ile bir bardak suyu katıp karıştırıyoruz ve simitleri önce bu pekmezli suya batırıp hemen ardından susam döktüğümüz tepsiye koyuyoruz ve önlü arkalı susama buluyoruz. Susamlanan simitleri yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine sıralıyoruz. Fırını 200 dereceye ayarlıyoruz ve üzerleri iyice kızarana kadar pişiriyoruz. Simit Tarifi hazır. Afiyet olsun.

Tarifi paylasShare on Facebook31Pin on Pinterest1Share on Google+63Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Kategori : Hamur İşleri Tarifleri | Bu tarife 1 Yorum

Etiket : , , , , , ,

“Simit Tarifi” için 1 yorum var

  1. Leyla Bagirova yazmış. 2 Mayıs 2012 19:46

    Selam oktay usta ben sizi hergun seyr ediyorum
    sizden yemeklerin tariflerini yaziyorum

Yorum Yazma Bölümü
Simit Tarifi Simit Tarifi

lightboxyemek