Oktay Usta Yemek Tarifleri | Tablama

Tablama

Tablama Tarifi – 8 kişilik

Oktay Usta Yemek Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere Tablama Tarifini anlatacağız.

Tablama malzemeleri

Tablama tarifi

Tablama için önce yarım su bardağı irmiğin üzerini su doldurup ıslatmaya bırakın.

Bulguru genişçe bir tepsiye koyup üzerine 1 su bardağı sıcak su dökerek ardından salçaları ve tuzu ekleyerek iyice yoğurun. Dağılmayacak kıvama geldiğinde ıslattığınız irmik ve unu da ekleyin, yoğurma işlemine devam edin. Yoğurma işlemine devam ettiğiniz sürece azar azar su ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde yoğurunuz.

tablama

tablama

Karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp, avucunuzun ortasında iyice yuvarlayın. Ardından iki elinizin yardımıyla avuç içlerinizdeki karışıma baskı uygulayın ve fotoğraftaki şekili vermeye çalışın. Karışım bitene kadar işleme devam edin.

Tablama Tarifi

Tablama Tarifi

Tüm karşıma şekil verdikten sonra, geniş bir tencereye su koyun ve kaynatın. Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve yaptığımız tablamaları kaynayan suya yavaşça bırakınız ve yaklaşık 5 dakika bu şekilde yüksek ateşte haşlayın. Haşladığımız tablamaları kevgirle süzün ve bir kaba aktarın.

tablama oktay usta

tablama oktay usta

Yumurtaları çukurca bir kaba kırıp çok az tuz atıp iyice çırpın. Bir tavaya 1 su bardağı sıvı yağı boşaltıp altını yakın. Yağ kaynadığında tablamaları teker teker yumurtaya tamamen bandırıp (altı ve üstü de yumurta olacak) kızgın yağda pembeleşinceye kadar kızartın. Tablamalar bitene kadar işlemi devam ettirin ve servise sunun. Sıcak olarak servis yaparsanız daha iyi olur. Tablama hazır. Afiyet olsun.

Not : Haşladığımız tablamaları dolapta 2-3 gün bekletebilirsiniz. Yapmak istediğiniz zaman yumurtaya bandırıp kızartmanız yeterli olacaktır.

Tarifi paylasShare on Facebook33Pin on Pinterest1Share on Google+45Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Kategori : Aperatif Tarifler | Bu tarife Yorum Yazın

Etiket : ,

Yorum Yazma Bölümü
Tablama Tablama

lightboxyemek