Tel Kadayıf

oktay usta yemek tarifleri
oktay usta yemek tarifleri

Tel Kadayıf – 8 kişilik

Oktay Usta Yemek Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere tatlı tariflerinden Tel Kadayıf Tarifini anlatacağız.

Tel kadayıf malzemeleri

Tel Kadayıf Tarifi

Kadayıfları bir tepsiye koyun. Yağı eriterek üzerine gezdirin. Elle yavaş yavaş alt üst ederek yağı her tarafına yedirin. Yarısını ayrı bir kaba ayırıp tepsidekileri tepsiye muntazam yayın. Üzerine kıyılmış veya dökülmüş cevizi serpin. Cevizin üzerine ayırdığınız kadayıfları koyup her tarafını aynı kalınlıkta yerleştirin. Elle hafif bastırıp orta hararetli fırında pembe renkte kızartın. Fırından alınca, üzerine sıcak süt veya su serpip hemen ağzını kapatın.

500 gram şekeri iki bardak suyla kaynatın. Koyulaşınca, yarım limon suyu katın. Şurubu soğumaya bırakın. Sonra sıcak kadayıfın üzerine döküp soğuyuncaya kadar bekleyin. Tatlı soğuyunca karelere veya baklavalara kesip, servis yapın. Tel Kadayıf hazır. Afiyet olsun.

7 Yorum

  • kadayıf tatlısını severim ama bu tarifi uyguladığımda tatlı bildiğin limonataya bastırılmış kadayıf oldu…arkadaşlar siz limonu yarım değil, damla olarak uygulayın benden demesi…

  • valla çok gzl tatlı gibi görünüyor. simdi annem yapıo. çok gzl koktu valla billa

  • Ben tereyagile yapiyorum, sekeinide bir bardak kadar eksik koyuyorum daha lezzetli ve sihhatli oluyor. Tabii herkesin damak tadi degisik…

  • sıcak fırından çıkmış üzerine soğuk dökülünce daha iyi çeker.

  • yalnız bu şerbetli tatlılarda bazen tatlı sıcak şerbet soğuk bazen de tatlı soğuk şerbet sıcak olacarak verilecek deniliyor. hangisiyle tatlı şerbetini daha iyi çeker bilen var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir